Группы с белорусским языком обучения

У нашай установе дашкольнай адукацыі з верасня 2021 года працуе 2 групы з беларускай мовай навучання. З выхаванцамі працуюць вопытныя педагогі.

Кожны чалавек ужо с маленства павінен ганарыцца сваей нацыянальнай прыналежнасцю, любіць сваю Радзіму, мову і культуру. Перыяд дашкольнага дзяцінства па псіхалагічных асаблівасцях найбольш спрыяльны для фарміравання асноў нацыянальнай самасвядомасці, таму што менавіта дзецям дашкольнога ўзросту ўласцівы эмацыянальная добразычлівасць, цікавасць да навакольнага свету, шчырасць пачуццяў, безмяцежная даверлівасць да дарослых, імкненні паўтараць іх дзеянні.

Адной з найважнейшых мэт работы педагагічнага каллектыву нашай дашкольнай установы з’яўляецца фарміраванне нацыянальнай самасвядомасці выхаванцаў. Дасягненне яе ажыццяўляецца дзякуючы цеснай пераемнасці ў рабоце спецыялістаў установы, узаемадзеянню з бацькамі. Асноўнымі формамі працы з выхаванцамі з’яўляюцца гульні, заняткі, экскурсіі, святы. У адпаведнасці з каляндаром народных святаў і абрадаў беларусаў у гадавы план работы ўстановы дашкольнай адукацыі ўключаны мерапрыемствы. Праводзяцца сумесныя музычна-спартыўныя святы і забавы, ажзначаюцца дзяржаўныя і фальклорныя святы.

Выхаванне нацыянальнай самасвядомасці дзяцей – адказная і складаная задача, вырашэнне якой у дашкольным дзяцінстве толькі пачынаецца. З упэўненасцю можна сказаць, што планамерная сістаматычнвая работа, выкарыстанне разнастайных сродкаў выхавання, агульныя намаганні ўстановы дашкольнай адукацыі і сям’і, адказнасць дарослых дадуць станоўчыя вынікі і стануць грунтоўным падмуркам для далейшага фарміравання нацыянальнай самасвядомасці выхаванцаў.

Дзейнасць беларускамоўных груп рэгламентуецца нарматыўнымі прававымі дакументамі:

Кодекс Республики Беларусь об Образовании от 13 января 2011 г. № 243­З (в ред. Законов Республики Беларусь от 14 января 2022 № 154-­З);

Статья 82 (из Кодекса Республики Беларусь об Образовании) "Язык обучения и воспитания. Изучение языков в учреждениях образования".

Закон Республики Беларусь от 5 июля 2004 г. № 301­З «О государственных символах Республики Беларусь» (в ред. Законов Республики Беларусь от 08.07.2015 № 283-З);

Беларускі фальклор для дзяцей

Размаўляем па-беларуску

Чытаем дзецям на роднай мове

Казачная аповесць "Маленькая прынцэса беларускага лесу".

Для тых, хто любіць вандраваць (будучая кніга казак).

Мы не забудзем!

Займальныя вандраванні (будучая кніга казак).

Жыве паўсюды Прыгажосць (будучая кніга казак).

Бэз для мамы (будучая кніга апавяданняў).

Музыка дажджу.

Усе фарбы белага свету (кніга казок для маленькіх мастакоў).

Акно ў сусвет (зборнік фантастычных апавяданняў).

Навагоднія казкі.

Для малянят.