З любоўю да роднай мовы

Сегодня, 21 февраля, отмечается Международны дзень роднай мовы.
В специальной группе этот день не обошёлся без активного участия родителей, которые поучаствовали в акции "Маё любiмае беларускае слова". Очень приятно было слышать от родителей такие душевные и красивые слова "Радзiма", "матуля", "каханне". Привлекла внимание родителей и выставка детской литературы на беларусском языке "З любоўю да роднай мовы". Многие дети взяли книги для домашнего чтения.
Заинтересовал родителей и информационно-тематический материал "Парады бацькам, цi вучымся разам з дзецьмi размауляць па-беларуску", "Мама, тата, давай гуляць па-беларуску". Спасибо всем за приятные эмоции и добрые слова!

Сёння дзеці сярэдняй групы № 6 працягвалі знаёміцца з культурай і бытам беларускага народа. Адлюстраванне жыцця беларусаў у працы і побыту назіралі праз дыдактычны дапаможнік "Беларуская хатка".
Старадаўнім звычаем беларусаў быў выраб лялек-абярэгаў. Так дзеці даведаліся хто такія "Жаданніца", "Мамушка" ("Мамка"), "Мятлушка".

У дзень родной мовы выхаванцы 12 групы разглядалі кнігі на беларускай мове, якіх у кніжным кутку шмат, знаёміліся з творчасцю беларускіх пісьменнікаў, слухалі вершы і творы на роднай мове.

Дык шануй, беларус, сваю мову-
Гэта скарб нам на вечныя годы.
За пашану радзімаму слову
Ушануюць нас брацця-народы!